списание „Живи наследства“

Списание „Живи наследства“ е издание на Регионалния Център София – ЮНЕСКО, което стартира през 2018 г. с идея да съдейства за разпространение на знания, идеи, практики, да поставя въпроси и да предлага отговори, да създава терен за обсъждане на предизвикателства, свързани с нематериалното културно наследство и отразяване на международни и национални политики в страните членки на Регионалния център.
Целта на списанието е създаване на широк форум в подкрепа на опазването, съхранението, разпространението и споделянето на живи наследства.

Списанието дава видимост на нематериалното културно наследство, прави го познаваемо, възможно за откриване, идентифициране и възприемане. Все още има нужда от популяризиране на знания за нематериалното културно наследство, от неговото представяне в многообразните му форми на проявление, и с особен акцент върху факта, че то е част от съвременните начини на живот по места. Споделените наследства в слово и визуални образи, но и разказите за важни събития, за културни пейзажи, за наследства от разнообразни сфери като занаяти, музика, храна, културни технологии, за интерактивни дейности в музея, за нови гледни точки към наследствата или за тяхното творческо претворяване, връзките им с местното развитие придават плътност на нематериалното културно наследство, правят го разбираемо, и насочват към съпоставка с вече познато, дават възможност и за откриване на нови културни практики „живи наследства“. Така живите наследства показват общи места, но и специфични елементи от културни практики, характерни за 17-те държави членки. Това дава добра основа за представяне чрез списанието и възприемане от страна на читателите на нематериалното културно наследство като културно богатство, културно разнообразие и съответно ценност, както е заложено в Конвенцията и в последващите документи на ЮНЕСКО.

Политиките на ЮНЕСКО относно живите наследства намират поле за представяне и чрез избрани тематични акценти в списанието. Тематичните акценти привличат вниманието върху важни събития и годишнини, свързани със значими решения в международен план, но отразяват и динамични промени в историческия, социалния, културния и политическия контекст, който обществата изграждат, и в който се реализират процесите по изучаване, опазване, съхранение и развитие на наследствата. Постоянните рубрики в списанието, както и високото качество на текстовете и фотосите, изграждат плътна картина на културното разнообразие в страните членки като се търси общото и специфичното, но и същевременно се дават знания и умения за възприемане и оценяване на живите наследства като ценност.

Списанието осигурява образователен ефект, защото не само представя многообразие от живи наследства, но дава идеи в какви сфери могат да се идентифицират наследствата, съответно да се развиват и как да се използват като инструмент за привличане на публиките към значимите документи на ЮНЕСКО с конкретни политики.

Особено внимание се обръща на младите като посланици на идеите за живите наследства и необходимостта от неговото опазване и предаване във времето. В тази насока списанието е една от малкото трибуни за споделяне на техните взаимодействия и преживявания в досега с нематериално културно наследство, от една страна, а от друга – в превръщането им в откриватели и творци, които споделят своите знания и емоции. Най-важното е, че те откриват наследствата като част от съвременния начин на живот и насочват вниманието на своите връстници към тази проблематика.

Юбилеен брой 

Година: 2018 г.

Регион: Югоизточна Европа

Акцент: Подновяването на Споразумението между България и ЮНЕСКО продължаване на дейността на Регионалния център в София, България; важни събития в създаването на Регионалния център и продължението на неговата дейност, като са представени институции и конкретни личности от ЮНЕСКО, България и страните от Югоизточна Европа, както и значими живи наследства от страните членки. 

Език: Български / Английски

Преглед

Брой 1-2 

Година: 2019 г.

Регион: Югоизточна Европа

АкцентПредставяне на живите наследства в страните членки на Регионалния център с фокус върху богатото нематериално културно наследство в Република Молдова, Словения и Украйна. Представени са календари на събития в държави от региона, както и интересни изложби и събития. Акцент в изданието е Музея на нематериалното културно наследство в Анкара, Турция.

Език: Български / Английски
Преглед

Брой 3-4 

Година: 2020 г.

Регион: Югоизточна Европа

Акцент„Предизвикателствата пред музея: извънредно положение и социална комуникация“, по която споделиха опит и добри решения представители на 12 водещи музеи в страните членки време на пандемията от Ковид-19. 
 
Език: Български / Английски
Преглед

Брой 5-6 

Година: 2021 г.

Регион: Югоизточна Европа

Акцент75 години от създаването на ЮНЕСКО и 65 г. от членството на България в организацията – разнообразни гледни точки и практики от 6 страни членки; представяне на Център от категория 2 – Република Корея.
 
Език: Български / Английски
Преглед

Брой 7-8 

Година: 2022 г.

Регион: Югоизточна Европа

АкцентМатериали във връзка с войната на Русия в Украйна; 5 години от вписването на „Мартеницата“ в Представителния списък на нематериалното културно наследство на човечеството на ЮНЕСКО като мултинационална номинация; представяне на Център от категория 2 – КРЕСПИАЛ, Латинска Америка.
 
Език: Български / Английски
Преглед

Брой 9-10 

Година: 2023 г.

Регион: Югоизточна Европа

АкцентВлиянието на Конвенцията за нематериално културно наследство (2003) и нейното въздействие в страните членки по повод 20-годишнината от създаването й; изследване на местни породи и местни храни със специфични технологии, превърнати в знак на локалното наследство, както и в инструмент за местно развитие; представяне на Център от категория 2 – Япония.
 
Език: Български / Английски
Преглед