Регионалният център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО изпълнява проект „Живото наследство на традиционната българска кухня“ с финансиране по програма „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации“ на Национален фонд „Култура“ (октомври 2022 г. – ноември 2023 г.).
Живите наследства придават ценност на културните различия в традициите, част от съвременни начини на живот. Традиционната българска кухня е важна тема: тя разкрива социални отношения, значими моменти в календара, трайни връзки с природна среда и локални култури. Проектът интерпретира живото наследство на традиционната кухня във фотографска изложба, дигитален каталог и кратки филми. Акцентът е върху преживяванията, творчеството и предаването на традициите, общуването и споделянето.
Живите наследства много често се създават по конкретен повод и в конкретен момент и фотосите могат да изразят доколко този момент е бил важен и значим за хората. Специфичното е в улавянето на мига, на момент от съзидателен процес или от емоцията при създаването или възприемането на вещта, предмета, храната, от участието като преживяване в празника, ритуала, събитието.
Цели на проекта
Предизвикателствата през Регионалния център са в две посоки – подкрепа за носителите на живи наследства по места за тяхното активно включване в културни събития и придаване на ценност на техните знания и умения, както и привличане на вниманието на разнообразни публики, особено на младите, чрез интерпретиране на живите наследства по нов начин и осигуряване на достъпност до информация, знания и съпреживяване и в дигитална среда. Проектът е насочен към откриване на носители на знания и умения в местни общности, които изграждат локални културни идентичности чрез традиционната кухня. Храната като инструмент за разкриване на връзките между хората и на хората с природната среда дават възможност за нови подходи за опазване и популяризиране на културното наследство – като тематика, насоченост към всекидневие, осигуряване на широк достъп до познание. Центърът ще разшири сферата на общуване и ще повиши социалната си роля на посредник в общуването с живи наследства и чрез тях като инструмент за достигане до разнообразни публики. Развитието на партньорства с други културни институти, с носители на локално знание и традиции, с местни общности се вписва в дейността на Центъра в международен план – с 17-те страни членки в Центъра, както и в мрежата на ЮНЕСКО, и по-специално в отношенията с останалите регионални центрове категория 2 за споделяне и разпространение на добри практики по опазване, съхранение и популяризиране на живи наследства. Проектът съчетава изследователски цели – идентификация и подбор на значими местни традиции в българската кухня, и изграждането на адекватни културни политики за привличане на младите към познание и съпреживяване на живите наследства. И не на последно място, целта е интердисциплинарен подход, съчетаващ научно изследване с подходите на етнологията с творческия капацитет на фотографията и на киното, за постигане на специфичен резултат – познание и емоционална интерпретация чрез езиците на науката и на визуалните образи.
Артистична и художествена програма
Проектът предвижда интерпретация на живото наследство на традиционната кухня в процесите по подготовка, приготвяне и споделяне на храна със средствата на визуалните изкуства, което надхвърля рамките на видеозаснемането и фотографията от типа на „репортажа“ и „илюстрацията“. Подходът на визуалната антропология – изследване чрез визуални образи, а не културологичен прочит на визуални образи, изисква творческа интерпретация на живите наследства – предаване и споделяне на познание и емоция чрез творческите постижения на киното и фотографията.
Проблематиката на живите наследства се развива през последното десетилетие особено активно в международен план и творческите продукти и резултатите от проекта се вписват в цитираната тенденция.
Очаквани продукти от проекта
Кратки филми за представяне на подготовка, приготвяне и споделяне на храна в контекста на българската традиционна кухня;
Фотографска изложба, резултат от подбор на фотоси, които представят значими моменти от подготовка, приготвяне и споделяне на храна в контекста на българската традиционна кухня;
Каталог на фотографската изложба и онлайн каталог;
Семинари за представяне на проекта, неговото значение и резултати;
Лекции и експертни доклади.
Страница за проекта: unesco-centerbg.org – За нас – Проекти
Kатегория 2 център под егидата на ЮНЕСКО активен изцяло в сферата на нематериалното културно наследство. Виж повече
Последвай ни
Регионален Център София – ЮНЕСКО
ж.к. Изток, ул. „Лъчезар Станчев“ №7
София, България
+359 2 444 21 03
office@unesco-centerbg.org