Дискусионен панел на тема:
„Интегриране на нематериалното културно наследство в образованието – споделяне на опит и нови перспективи“
Съвременното образование преминава през дълбока криза, която е свързана с по-голяма криза на социалните и политически системи в различните общества. Тя се подхранва от редица политически, икономически, социални, културни и епистемологични фактори, което изисква директен отговор от страна на лицата, вземащи решения, както и когнитивна отвореност към новите инструменти и сценарии, пред които е изправена глобализацията. Образованието за културно наследство е централно за тази криза. Ако от една страна има „експлозия“ на наследството, тъй като различни материални и нематериални културни елементи се „патримониализират“, от друга страна има широко разпространена затрудненост при прилагането на мерки за опазване и защита в различни контексти. Това произтича от факта, че образованието за културно наследство е това, което все още е неправилно установено, на различни нива – независимо дали във формалното или неформалното образование, и в контекста на глобалния север или глобалния юг. Тази реалност създава нови предизвикателства пред образователните политики в разнообразен контекст, особено когато целта е повишаване на осведомеността сред общности, групи и индивиди за ефективна защита на културното наследство.
Имайки предвид гореописаното, основната цел на този дискусионен панел е да представи критичен поглед върху образованието за културно наследство в наши дни, фокусирайки се върху основните предизвикателства, изграждането на диалог и взаимното обучение, както и новите перспективи в тази област. С оглед поставената цел в панела ще участват лектори от различни части на света и с различен опит, особено от глобалния юг, с цел обогатяване на дискусията и обмен на опит между най-различни участници и заинтересовани страни, работещи в тази област. Панелът се стреми да насърчи дебат, от сравнителна гледна точка, относно възможни практически решения на предизвикателствата, породени от глобализацията, като подчертава новите образователни инструменти (виртуално образование, хибридно образование, формално и неформално образование, междукултурен диалог в образованието), като се стреми да предложи промени в институционалните правни и политически структури за подобряване на управлението на образованието за културно наследство.
Две презентации, свързани със средиземноморската диета ще последват след приключване на основния дискусионния панел. Те ще направят въведение за неговото значение в образованието. След това ще последва дискусия за това как традиционните хранителни практики могат да повлияят на устойчивото земеделие, развитието на общността и здравното образование. Проектът „Нашето общо културно наследство, средиземноморски тип хранене“ има за цел да обмени различните практики на партньорските училища относно средиземноморския тип хранене, което е здравословен тип хранене и което е включено в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство през 2010 г.
При приключването на панела ще бъде прожектирана анимирана презентация със снимки, с фокус върху учебния процес и предаването на живото наследство в региона на Югоизточна Европа. Неговата цел е да привлече вниманието на младите хора и да повиши осведомеността за значението на опазването на културното наследство и образованието.
Организатори:
ЮНЕСКО катедра по Нематериално Културно Наследство и Сравнително Право, Римски университет Unitelma Sapienza
Център за обществено образование Didyma, Областна дирекция на националното образование Didyma
Секретариат на мрежата на ЮНЕСКО от Емблематични общности за Средиземноморска диета
Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО
Катедра на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство във формалното и неформално образование, Анкара (Турция)
Сирийски тръст за развитие, Сирия
Дата: 13 февруари 2024 г
Час: 14-15 часа
Място: Световна конференция на ЮНЕСКО за образование по култура и изкуства
Kатегория 2 център под егидата на ЮНЕСКО активен изцяло в сферата на нематериалното културно наследство. Виж повече
Последвай ни
Регионален Център София – ЮНЕСКО
ж.к. Изток, ул. „Лъчезар Станчев“ №7
София, България
+359 2 444 21 03
office@unesco-centerbg.org